Wychowanie dzieci i mlodziezy wedlug nauczania kosciola

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w jakim przybywa do zmniejszenia liczbie czerwonych krwinek. Są bogate przyczyny powstania niedokrwistości w organizmie młodego człowieka: prawdopodobnie stanowić zrobiona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów albo same w kontrakcie ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie zatem jest całkowicie często spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Chociaż w przypadku kobiet przy okazji definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości natury także jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest to zjawiskiem zupełnie normalnym. W ciągu ciąży więc opowiadamy o zaistnieniu anemii, kiedy dochodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie polepsza to natomiast faktu, że wielkie niedobory czerwonych krwinek w systemie przyszłej matki mogą doprowadzić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W głównym okresie ciąży grozi to schorzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W tamtym kwartale może doprowadzić do powstania wad rodzonych, oraz w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u kobiety ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu oraz pieczenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i wartości odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość szybko wzrasta w terminie nastąpienia w ciążę. Leczenie anemii chce od jej stopnia zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której uczestnikiem był niedobór żelaza, jest zazwyczaj leczona doustnymi środkami uzupełniającymi jego liczba. Bardzo rzadko rzuca się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi ostatnie wprawdzie droga o moc szybsza niż w przypadku przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy potrzebna będzie także transfuzja krwi – dzieje się tak głównie w postaciach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej przejawami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z sławą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli to, będąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z przytoczonych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może spowodować do właściwych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.