Bezplodnosc i co dalej

Chęć założenia rodziny często łączy się nie ale z podjęciem decyzji o małżeństwie, jednak oraz z chęcią mienia dzieci, czyli powiększenia rodziny. Niestety, w wielu przypadkach z pozostałych przyczyn ujawnia się to przykre i należy rozpocząć leczenie lub zdecydować się na sztuczne zapłodnienie.

Przyczyn wybierania przez pary metody in vitro jest naprawdę wiele. Widać to być np. niedrożność jajowodów, problemy z wywołaniem owulacji u osoby albo dość niskie parametry męskiego nasienia. Czasem oraz, mimo wielu badań, przejawia się, że lekarze nie są w okresie wskazać przyczyny niepłodności również tymże jedynym zastosować odpowiednich form jej przyjmowania. Kiedy różne metody zapłodnienia zawiodą, pary przyjmują się często na zapłodnienie sztuczne, czy takie, które wykonywa się poza układem rodnym kobiety. Polega ono na połączeniu, w warunkach laboratoryjnych, plemnika oraz komórki jajowej. Z ostatniego typu rozwiązania często więc korzystają pary heteroseksualne, którym, mimo wielu starań, nie udało się doprowadzić do naturalnego zapłodnienia. Technologia ta robi jeszcze wiele kontrowersji, ale dla wielu par chcących mieć potomstwo jest oryginalnym wyjściem.

Warto jeszcze wspomnieć, że przyjmując się na taką formę należy zdecydować albo będziemy używać z nasienia swojego przyjaciela czy nasienia dawcy. Często stan zdrowia partnera wyklucza tę pierwszą możliwość. Pierwsza randka u lekarze połączona jest ze szczegółową ankietą medyczną, na jej sprawdzania odpowiadają oboje partnerzy. Jeżeli leczenie kończyło się wcześniej, należy również dać ze sobą całą dokumentację medyczną. Lekarz zazwyczaj bada kobietę dzięki USG, a też zajmuje jej szereg nowych badań. I pan pragnie mieć zbadane nasienie, gra tym korzysta skierowanie do różnego specjalisty np. urologa. Kolejna wizyta przynosi ocenę wyników poprzednich badań oraz wybór konkretnej metody zapłodnienia. Często wykazują się potrzebne także inne dodatkowe badania, jak np. wirusologiczne, którym ludzie zostają oboje partnerzy. Następnie podejmuje się przygotowanie do zapłodnienia, czyli stymulacja hormonalna kobiety. Kolejny krok to pobranie zarówno nasienia mężczyzny, jak i komórek jajowych kobiety. W laboratorium specjaliści dokonują połączenia komórek z plemnikami. Dzięki temu powstają zarodki, które później za pomocą odpowiedniego cewnika umieszcza się do grona kobiety. Po około dwóch tygodniach należy zgłosić się na poszukiwanie.