Badania lekarskie zleceniobiorcy

Seksuolog - pierwsze zajście w jego gabinecie zazwyczaj wyraża się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie opinii o wizycie że mieć fatalne skutki. Dużo kobiet cierpiących na zaburzenia powiązane z działaniem seksualnym odwleka w porządku poradę u lekarze, częstokroć zwlekając spośród obecnym nawet wiele lat. Nie stanowi to słuszne rozwiązanie, skoro nie dość, iż nie rozwiązuje problemu, obecne w smaku może wykonać eskalację dysfunkcji. W domenie seksuologii wybierają się zatem wszelkie aspekty połączone z płciowością mężczyzny w branży fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej psychiki i emocjonalności. Seksuolodzy w ważnym mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie z ręki, wystarczy tylko zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości seksualnej lub zmagania związane spośród jej zgodą ze strony środowiska społecznego, to najpopularniejsze zmartwienia pacjentów zakładających się do seksuologa. Dyskomfort połączony z komplikacjami dotyczącymi życia prywatnego miewa diametralny wpływ na codzienną egzystencję, dlatego nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w mediach, większość ludzi nadal wstydzi się otwarcie prowadzić na elementy połączone z inną seksualnością. Z tego powodu mnóstwo osób ma w milczeniu z powodu licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem przedstawia się więc możliwością do zmierzenia się z znajomymi najbardziej silnymi problemami oraz gwarantuje ich efektywne rozwiązanie. Bez sensu na pierwszą specjalizację danego seksuologa (albo to psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba wyszkolić się psychicznie do udzielenia szczegółowego wywiadu. Jego planem jest możliwie najbardziej uniwersalne zrozumienie przez specjalistę martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym wszystkie aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, starych i tych związków intymnych, orientacji fizycznej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu zdania na materiał seksu oraz dotychczasowych doświadczeń w tej kwestii.

Należy sobie uświadomić, że jako pacjent masz prawo żądać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze perspektywy lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji głowie i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia dostępnych dla Ciebie informacji. Dalszym etapem diagnozy seksuologa następującym po problemie będzie badanie somatyczne wykonane przez lekarza z branży pokrewnej (tj. ginekolog w sukcesie kobiet bądź urolog w sukcesu mężczyzn), aczkolwiek możliwe jest dodatkowo badanie psychologiczne, liczące na czemuś odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może również zasugerować skierowanie do sprawienia badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy odpowiedzieć sobie sprawę, iż pragnienia seksualne chodzą do grupy potrzeb fizjologicznych, zaś ich spełnienie stanowi jednym z niezbędnych czynników nadającym życiu sens.